Który dysk SSD jest lepszy — Sata III czy M.2?

| 3 Komentarze
Zakup dysku do komputera powinien być przemyślany. Element ten odpowiada za działanie całego sprzętu.

Jaki dysk SSD SATA III warto kupić?

Rozwój technologiczny może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku rocznie pojawia się kilka tysięcy nowych produktów związanych z branżą informatyczną. Osoba, która nie jest obeznana w temacie, może mieć problem z wyborem odpowiedniego urządzenia. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dany przedmiot. Tak jest w przypadku dysków do komputerów. Element ten stanowi jedną z najważniejszych części laptopów oraz sprzętu stacjonarnego. W związku z tym dobór najlepszego modelu znacznie wpływa na funkcjonowanie komputerów.

Polecane dyski SSD

Dysk SSD Ascend jest odpowiedzialny za przechowywanie wszystkich danych cyfrowych: dokumentów tekstowych, zdjęć, muzyki, filmów, programów, gier, różnych aplikacji, a przede wszystkim całego systemu operacyjnego. Każde takie urządzenie ma określoną pojemność, którą podaje się w megabajtach (MB), gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB). Kupując konkretny model, warto zastanowić się nad rozmiarem. Jaki dysk SSD wybrać? To oczywiście zależy od tego, ile miejsca potrzebujesz. Jeśli zapisujesz sporo filmów, gier komputerowych lub zdjęć, lepiej wybrać produkt o większej pojemności. Dlatego w przypadku zaawansowanego oprogramowania lepiej zdecydować się na dysk SSD 1 TB. Mniejsze rozmiary, np. dysk SSD Samsung 500 GB, mogą sobie nie poradzić z nadmiarem informacji.

Dobrym pomysłem są także dyski zewnętrzne SSD. Pozwalają one zachować porządek w danych. Regularne zgrywanie zawartości komputera na zewnętrzny nośnik sprawia, że laptop bądź urządzenie stacjonarne nie jest przeciążone. Dzięki temu sprzęt działa szybciej i sprawniej. Jest to także dodatkowa forma zabezpieczenia. W przypadku awarii dysku twardego nie tracisz danych. Dlatego informatycy często podkreślają, że warto zadbać o kilka kopii zapasowych tak, aby później nie było problemu z odzyskaniem wartościowych dla Ciebie zdjęć czy filmów.

Problemem może być jednak obecność na rynku kilka rodzajów dysków. Trudno ocenić, który model sprawdzi się w danym komputerze. Dobrze jest zapoznać się z różnicami między konkretnymi produktami i dopasować do mocy posiadanego sprzętu czy zapotrzebowania.

Czy warto wybrać dysk SSD M.2?

Dysk SSD do laptopa oraz komputera stacjonarnego staje się coraz bardziej popularny. Jeszcze kilka lat temu jego cena była dość wysoka. Dzisiaj dyski SSD znacznie potaniały. Obecnie najczęściej wybierany jest model ze specjalnym złączem M.2. Produkty te na początku oznaczano skrótem NGFF (Next Generation Form Factor). Miały być następcą popularnej wersji dysków mSATA. W 2013 roku zmieniono terminologię i od tego czasu sprzęt dostępny jest pod nazwą dysk M.2.

Z technicznego punktu widzenia budowa tych elementów nie różni się bardzo od mSATA. Montuje się je na płycie głównej komputerów. Są to produkty w kształcie podłużnej płytki z wybudowanymi częściami pamięci. Najczęściej dysk SSD M2 ma 22 mm, chociaż na rynku można znaleźć także inne rozmiary. Czy wymiary mają znaczenie? Większość płyt głównych jest kompatybilna z różnymi długościami i szerokościami, więc nie stanowi to aż tak istotnej kwestii. Dysk M.2 mSATA zamontujesz bardzo szybko i bez większych problemów. Wystarczy wsunąć równolegle blaszkę w specjalne gniazdo, które znajduje się na płycie głównej. Następny krok to dociśnięcie i przykręcenie jednej śrubki.

SSD dysk ze złączem typu M.2 charakteryzuje się większą wydajnością niż jego poprzednik SATA III. Dzięki temu produkt charakteryzuje się wyższą prędkością transmisji danych. Atutem tego rozwiązania jest także możliwość implementacji innych urządzeń. Modele SSD M.2 obsługują dwa różne typy interfejsów. Należą do nich produkty obsługujące standard SATA III oraz PCIe (PCI Express).

Jaki dysk twardy SSD ADATA wybrać?

Pierwszy z wymienionych wyżej rodzajów nie wyróżnia zwiększoną wydajnością. Są to takie same produkty jak typowe nośniki w rozmiarach 2,5 cala. Dodatkowo w swoim działaniu korzystają ze specjalnego protokołu AHCI, który znacznie ogranicza pamięć SSD. Testowanie dysków SSD SATA III pokazało, że maksymalna przepustowość tego modelu wynosi 600 MB/s. Są to za to produkty bardzo praktyczne. Łatwo je wymienić w każdym laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Dyski M. 2 z interfejsem PCIe charakteryzują się wyższą prędkością oraz przepustowością. Wszystko za sprawą protokołu NVMe. W przyszłości to nowoczesne rozwiązanie ma całkowicie zastąpić wersję AHCI. Protokół NVMe sprawia, że dysk jest w stanie obsłużyć większą ilość danych w czasie jednej sekundy.

Oczywiście pojawia się teraz pytanie, który standard wybrać? Tutaj musisz sprawdzić, jakie gniazdo zostało wykorzystane w Twoim komputerze. Starsze modele mogą nie obsługiwać nowoczesnych dysków. Dyski typu SATA III wyróżniają się dwoma wcięciami, PCIe mają tylko jedno. Dlatego warto sprawdzić specyfikację posiadanego urządzenie. W ten sposób upewnisz się, czy Twój laptop bądź sprzęt stacjonarny działa ze złączem M.2.

Oczywiście ważną rolę odgrywa także kwestia przeznaczenia i tego, jak używać komputera. Jeśli jest to narzędzie do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy wykonywania prostych zadań w arkuszach kalkulacyjnych i tekstowych, z powodzeniem wystarczy dysk w standardzie SATA III. Gdy szukasz wydajnego dysku, który poradzi sobie z profesjonalnym oprogramowaniem i zaawansowanymi grami lepiej zdecydować się na model w standardzie PCIe. W ten sposób zapewnisz sobie maksymalny komfort pracy.

Warto także wspomnieć o kolejnej nowej opcji. Chodzi o dysk SSHD. Jest to hybryda, która łączy cechy zarówno starszego modelu talerzowego HDD, jak i nowszego SSD. Wyróżniają się przede wszystkim trochę inną budową. Składają się z talerza magnetycznego, jaki występuje w urządzeniach typu HDD oraz z pamięci półprzewodnikowej. To właśnie ostatni element odpowiada za zwiększoną przepustowość danych. Tym samym modele te oferują lepsze działanie komputera. Urządzenia funkcjonują sprawnie i nie zawieszają nawet przy dużym obciążeniu. SSHD oferują także sporą pamięć. Nie są aż tak drogie jak modele SSD, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki zakup.

Dużą zaletą hybrydowych dysków jest obecność tak zwanego kontrolera, co wpływa na szybsze przetwarzanie danych. Niestety nie są to urządzenia pozbawione wad. SSHS wyróżniają się delikatnością. Podobnie jak płyty HDD wymagają dużej ostrożności, ponieważ charakteryzują się niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Już jedno uderzenie może spowodować awarię. Prawdopodobnie wynika to z ich budowy. Hybrydy posiadają ruchome części i to właśnie one najczęściej się psują. Dodatkowo hybrydy dość szybko się nagrzewają, co jest minusem zwłaszcza w laptopach.

A co zrobić, gdy w Twoim komputerze zamontowano fabrycznie stary dysk HDD i komputer zwyczajnie niedomaga? W takim wypadku warto zdecydować się na klonowanie dysku. Jest to całkowicie legalna i bezpieczna procedura pozwalająca na wykonanie kopii zapasowej lub przeniesienie całego systemu operacyjnego na zupełnie nowy produkt. Pomoże w tym specjalne oprogramowanie do tworzenia backupów. Zanim przystąpisz do procedury, upewnij się, że na docelowym dysku nie ma żadnych danych. Podczas klonowania na nowym urządzeniu nadpisane zostaną nowe informacje. Tym samym tracisz stare dane. Oczywiście jeśli masz nowy dysk twardy, to nie musisz się martwić o taką kwestię.

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Dysk SSD Black Friday

5,0
9 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Należało by jeszcze pokusić się o powiedzenie jak z trwałością tych dysków.
Jak to TLC -- 3000 zapisów na komórkę. BIDA!
dyski twarde SSD :) cóż za oksymoron :)
Specjalista Morele | 13:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.